Κυριακή 7 Απριλίου 2019

ΑΕΚ-ΕΔΟΝ Ακακίου 1-1

Η ομάδα μας ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με ισοπαλία (1-1) με την ΕΔΟΝ Ακακίου. Δυστυχώς για ακόμη ένα παιχνίδι φέτος καταφέραμε να αδικήσουμε τον εαυτό μας και δεν πήραμε τη νίκη, παρά την υπεροχή μας και τις πολλές ευκαιρίες που δημιουργήσαμε. Η ομάδα μας επέβαλε το ρυθμό της και ήταν καλύτερη απο την αρχή του αγώνα, με την ομάδα του Ακακίου να προσπαθεί να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων. Στο 27' ανοίξαμε το σκορ με τον Κύπρο Πετρίδη που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο Β'ημίχρονο είμασταν ακόμη καλύτεροι και ειδικά στο πρώτο τέταρτο χάσαμε αρκετές ευκαιρίες για να καθαρίσουμε το παιχνίδι. Αφού δεν καταφέραμε να σκοράρουμε, η μπάλα μας τιμώρησε και η αντίπαλη ομάδα ισοφάρισε στο 62' ύστερα απο αντεπίθεση. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφού στη συνέχεια  δεν καταφέραμε να βρούμε το γκολ που θα μας έδινε το τρίποντο, παρά την πίεση που βάλαμε στον αντίπαλο.

Μετά και απο αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα μας τερματίζει στην 7η θέση με 28 βαθμούς, έχοντας 8 νίκες, 4 ισοπαλίες και 8 ήττες. Ο απολογισμός δεν μας αφήνει ευχαριστημένους καθώς μπορούσαμε να τερματίζαμε και ψηλότερα. Ήδη έχει ξεκινήσει ο προγραμματισμός για την επόμενη χρονιά και η τεχνική ηγεσία θα κάνει ό,τι μπορεί προκειμένου η ομάδα μας να παρουσιαστεί καλύτερη και να μπορέσει να πρωταγωνιστήσει. Τέλος, ευχαριστούμε θερμά τους χορηγούς μας και τους φίλους του σωματείου μας για τη στήριξη προς την ομάδα μας κατά τη φετινή περίοδο.