Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019

ΕΔΟΝ Ακακίου-ΑΕΚ 1-2

Η ομάδα μας ξεκίνησε νικηφόρα το 2019, επικρατώντας εκτός έδρας της ΕΔΟΝ Ακακίου με 2-1 ύστερα από έναν επεισοδιακό αγώνα.  Η ομάδα μας ήταν καλύτερη στο Α'ημίχρονο και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 42' με τον Κύπρο Πετρίδη. Στο Β'ημίχρονο, η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και έψαξε την ισοφάριση. Δυστυχώς γύρω στο 70', ποδοσφαιριστής της αντίπαλης ομάδας χτύπησε εκτός φάσης ποδοσφαιριστή της ομάδας μας, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σύρραξη και το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 10 λεπτά.  Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 9 ποδοσφαιριστές,  αφού ο διαιτητής απέβαλε 2 ποδοσφαιριστές από κάθε ομάδα, ενώ ποδοσφαιριστής της ομάδας μας δέχθηκε χτύπημα στο πρόσωπο και μετά το τέλος του αγώνα χρειάστηκε να μεταβεί σε νοσοκομείο και να τύχει των πρώτων βοηθειών. Με την επανέναρξη του αγώνα, η ομάδα μας πήρε τον έλεγχο και στο 80' έφτασε στο 2-0 με τον νεοαποκτηθέντα Άριστο Αριστοδήμου. Η ομάδα της ΕΔΟΝ μείωσε στις καθυστερήσεις για το τελικό 1-2.  Το αποτέλεσμα μας αφήνει με ανάμεικτα συναισθήματα, αφού ναι μεν καταφέραμε να επιστρέψουμε στις νικές, αλλά από την άλλη μας αφήνει αγωνιστικές απώλειες τις οποίες καλούμαστε να διαχειριστούμε ενόψει της συνέχειας.