Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2019

Δόξα Δευτεράς-ΑΕΚ 4-5

Απίστευτος αγώνας έγινε σήμερα στην Ανάγυια με την ομάδα μας να πανηγυρίζει τεράστιο διπλό επί της Δόξας Δευτεράς με 5-4!! Η ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 17' με πέναλτι του Μιχάλη Μιχαήλ. Στη συνέχεια η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και να ισοφαρίσει στο 38'.  Άμεση ήταν η απάντηση μας καθώς στο 40', ο Κύπρος Πετρίδης με εκπληκτικό σουτ μας έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ, ενώ στο 42' ο Άριστος Αριστοδήμου έκανε το 1-3 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Η Δόξα μπήκε πολύ δυνατά στο Β' ημίχρονο και αρχικά μείωσε στο 48' με πέναλτι κι έπειτα στο 50' έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Παρά το σοκ της γρήγορης ισοφάρισης, η ομάδα μας είχε τα ψυχικά αποθέματα να ισορροπήσει το παιχνίδι και στο 68' με τον Αριστοδήμου πήρε για τρίτη φορά κεφάλι στο σκορ. Το παιχνίδι άνοιξε στα τελευταία λεπτά με τους γηπεδούχους να κυνηγούν την ισοφάριση και την ομάδα μας το γκολ με το οποίο θα σκότωνε το παιχνίδι. Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό με την Δόξα να ισοφαρίζει στο 89', αλλά η ομάδα μας ήταν αυτή που είχε τον τελευταίο λόγο στον αγώνα και στις καθυστερήσεις ο Πετρίδης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε ξανά τον αντίπαλο τερματοφύλακα γράφοντας το τελικό 4-5!!

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας και στη τεχνική ηγεσία που κατέθεσαν ψυχή από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα για έρθει αυτό το σπουδαίο αποτέλεσμα. Αφιερώνουμε αυτή τη μεγάλη νίκη στη μνήμη του Μιχαλάκη Σάββα (τελέστηκε και μονόλεπτος σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα) που είμαστε σίγουροι ότι το χάρηκε από εκεί ψηλά που βρίσκεται.